SLOW FASHION - CZY URATUJE ŚWIAT?

Czym jest slow fashion? W tej chwili rozmawiając o modzie, często mówimy o niej w kategoriach slow fashion i fast fashion. Jak odróżnić jeden nurt od drugiego? Pokrótce, fast fashion to nic innego jak szybka i masowa moda. To rodzaj mody, który nie przywiązuje w zasadzie żadnej wagi do jakości tkaniny i szycia. Często kradnie projekty z domów mody i tworzy na ich podstawie swoje kolekcje. Jakość ubrań z kategorii fast fashion jest bardzo kiepska i przekłada się to oczywiście na niską cenę gotowego produktu, za co, niestety, płacą ludzie faktycznie produkujący takie ubrania.

 

Slow fashion jest kompletnym przeciwieństwem swojej kuzynki, jaką jest szybka moda. Slow jest naprawdę powolna. Tutaj kolekcje nie powstają w ciągu 1-2 tygodni, jak w wypadku fast fashion. W nurcie slow wszystko od początku do końca musi być przemyślane i najwyższej jakości. Slow fashion może istnieć w kategorii high - i tu spotkamy się wyłącznie z luksusowymi dobrami, które są wykonane ręcznie. Slow na szczęście istnieje również w wersji bardziej przystępnej cenowo. I tu pragniemy serdecznie polecić naszą markę O!Glamour, która spełnia wszystkie wymogi stawiane kolekcjom slow fashion, a jednocześnie ceny ubrań są bardzo przyjazne dla Twojej kieszeni.

 

 

Slow fashion korzysta z wysokiej jakości tkanin produkowanych na tym samym kontynencie, dzięki temu skraca się łańcuch dostaw o kilka tysięcy kilometrów, a co za tym idzie, marki slow fashion nie przykładają się do śladu węglowego produkowanego przez przemysł w ogromnym procencie. Jeśli chodzi o produkcję tkanin w Europie, manufaktury muszą spełniać najwyższe standardy w kwestii oczyszczalni wody po farbowaniu tkaniny oraz generowania zanieczyszczenia węglowego.

 

Kiedy już tkanina trafi do szwalni, możemy być pewni, że produkcja będzie zrównoważona, ponieważ żadna marka slow fashion nie produkuje dużych ilości swoich produktów (w filozofii slow fashion nie występuje możliwość utylizowania niesprzedanych kolekcji); często za to możemy się spotkać z doszywaniem modelu, jeśli okaże się bestsellerem. Dzięki takiemu działaniu, klient może mieć pewność, że produkt, który kupuje został wyprodukowany niedawno, a więc nie jest zleżały i nie będzie się nam rozchodził.

 

 

Kolejnym ważnym elementem szycia w lokalnych szwalniach, a nie fabrykach Trzeciego Świata, jest to, że pracownicy szwalni unijnych są wynagradzani uczciwie, posiadają umowy o pracę, lokalna społeczność jest aktywizowana do pracy, a bezrobocie redukowane. Niestety, odwrotnie jest w szwalniach masowych, gdzie wykorzystywanie pracowników, praca bez umów i poniżej ustawowego minimum płacowego jest na porządku dziennym. Jeśli więc wybierasz ubrania slow fashion, zamiast tych fast fashion, przyczyniasz się do uczciwego wynagradzania pracowników i działasz na korzyść sprawiedliwego traktowania pracowników na każdym etapie łańcucha produkcji ubrań i akcesoriów.

 

A co Ty bezpośrednio zyskujesz na kupowaniu ubrań slow fashion? Jest kilka bardzo ważnych argumentów. Przede wszystkim jakość. Kupując ubrania slow fashion, kupujesz pewność, że produkt będzie się zużywał bardzo wolno i będziesz mogła cieszyć się nim dużo dłużej niż jeden sezon. Dzięki temu też nie będziesz generować kolejnych stosów śmieci zalegających na wysypiskach, ponieważ nie wyrzucisz ubrania slow fashion po kilku miesiącach użytkowania. Kolejnym istotnym powodem, dla którego warto kupować slow fashion, jest unikalność produktów. Produkty slow fashion szyte są w ograniczonej liczby sztuk, nigdy nie są to milionowe nakłady tej samej koszulki, sukienki itp.

 

 

 

Na koniec warto dodać, że slow fashion to głównie klasyczne ubrania, najczęściej w stylu minimalistycznym. Dzięki temu kolekcje danej marki lub projektanta, jak na przykład kolekcje O!Glamour, można ze sobą idealnie miksować i to powoduje, że w naszej szafie nie ma chaosu i łatwo jest nam dobierać kolejne stylizacje.

 

Jako polska marka odzieżowa premium działamy w O!Glamour w nurcie slow fashion od początku. Zależy nam na tym, aby nie tylko spełniać Wasze wszystkie oczekiwania odnośnie stylu i jakości ubrań, ale też dbamy o środowisko wokół nas. Nasze tkaniny pochodzą z terenu Unii Europejskiej, a szwalne oddalone są od nas o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, dzięki czemu nasz łańcuch dostaw skrócony został do absolutnego minimum. Ubrania, które dla Was szyjemy, wykonane są zawsze ręcznie przez nasze ukochane panie ze szwalni. Nigdy nie przekraczamy określonej liczby sztuk na model i kolor. Dzięki temu możecie mieć pewność, że kupując ubrania O!Glamour, będziecie miały na sobie unikalne rzeczy i nie spotkacie się na ulicy z panią ubraną w to samo.

 

 

 

Jak podoba Ci się filozofia slow fashion? Jakie marki slow fashion lubisz? Jak odbierasz naszą markę O!Glamour, która jest również slow fashion? Czekamy na Twój feedback!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl